HOME PAGE HOME PAGE
Úterý 01.07.2025
 
AREÁL SOLISKO
Dopravní přístupnost
Mapa areálu
Lyžařské trasy
Občerstvení
Lyžařská škola
SKI servis
Půjčovna lyží
Parkoviště
Fotogalerie
Ceník služeb
Napište nám
SJEZDOVKY A VLEKY
Sjezdovka 600 m
Sjezdovka 450 m
Sjezdovka 280 m
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality
Akce v regionu
HORNÍ BEČVA
Obec Horní Bečva
Historie obce
Symboly obce
Památky a architektura
Kultura a zábava
Přírodní zajímavosti
Turistické zajímavosti
Sport a relaxace
Ubytování a stravování
Obchod a služby
Vzdělávání
Zdravotnictví
Policie a hasiči
Pohotovostní služba

Opavský kroj [ Lidové oblečení - kroj ]

Opavský kroj uchovává styl oblečení s ohlasy městské módy 19. stol. a vykazuje řadu společných rysů s některými kroji z hospodářsky prosperujících oblastí Čech.

Pokročilé Opavsko již v 19. stol. přijímalo impulsy módy, na oděvu užívalo nové tovární materiály a přizpůsobovalo se dobovým tendencím. Nutno připomenout, že na severní Moravě obecně hrál důležitou roli i německý živel, s nímž kroje často přijímaly západoevropský ráz šatu.

Na Opavsku se tradiční kroje nosily zhruba jen do poloviny 19. století. Ženské kroje mají dosti obecný styl své doby. Na svrchní kusy, sukně, zástěry a vatované "špensry" se užívají např. šanžánové hedvábí či jemně vzorované brokáty. Na léto a obecně k dívčímu oblečení se vybírají jemné bavlněné tkaniny s drobným květovaným potiskem a vzorováním. Sukně ženského kroje je velmi široká, rozložitá, sahající často k zemi, živůtky měkké, obvykle zdobené řadami knoflíčků, košilky s krátkými rukávy.

Svérázné jsou čepce. Jednak bílé, jemně vyšívané na dýnku, lemované valencienskou krajkou, jednak zdobené rozvinutější výšivkou s množstvím zlatých flitrů a skleněných korálků.

Druhý typ okázalého čepce je z barevného hedvábí a sametu se zlatě vyšitým dýnkem a kolem okraje lemovaný zlatou krajkou a šedou králičí kožešinou. Čepec má tvar středověké karkule s protáhlými oušky a dlouhými stuhami.

Slezské stuhy jsou charakteristické svou šíří a jemným vzorkem, ladícím se stylem kroje. Vázaly se kolem čepců, uvazovaly se v pase mašlí dopředu a často tvořily dominantní ozdobu oblečení.

Muži přejímají brzy temné dobové ustrojení s dlouhými kalhotami, obvykle zasunutými do holinek, bílé košile, vesty a kazajky s kovovými knoflíky, dobové klobouky, např. i cylindry a tmavé hedvábné šátky pod krkem.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 705 org. 56, 11.05.2004 v 13:53 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®